Kurumsal


PROJEMİZ

PROJEMİZ

 

 

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı
ERASMUS+ PROGRAMI ANA EYLEM 2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR
2016 YILI YETİŞKİN EĞİTİMİ STRATEJİK ORTAKLIKLAR PROJESİ

Projenin İngilizce Adı:

FEPDIS - Family Education Programme for Parents of Disabled Students


Projenin Türkçe Adı:

EAP - Engelli Öğrenci Aileleri İçin Aile Eğitim Programı


Projenin Numarası: 2016-1-TR01-KA204-035200


Projenin Süresi / Bütçesi:   

 Proje Başlangıç Tarihi:

 Eylül 2016

 Proje Bitiş Tarihi:

 Ağustos 2019

 Proje Süresi:

 36 Ay

 Proje Bütçesi:

 271.729,00 Euro


Projenin Ortakları:  

 Koordinatör

 Türkiye

 Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 Ortak

 Türkiye

 KTO Karatay Üniversitesi

 Ortak

 Çek Cumhuriyeti

 Masarykova Univerzita

 Ortak

 Danimarka

 Sosu Aarhus

 Ortak

 İspanya

 Ayuntamiento De Ibi

 Ortak

 Malta

 Paragon Limited


Projenin Hedef Kitlesi: Engelli öğrenciler ve aileleri, okul yöneticileri, engelli öğrencisi olan öğretmenler ve rehber öğretmenler.


Projenin Amacı ve İçeriği:

Aile Eğitim Programları; Hayat Boyu Öğrenme Programları arasında topluma en çok kazanım sağlayan en önemli çalışmalardandır. Hem dünyada hem ülkemizde bu programların amacı her yaşta eğitimdir.

Ülkemizde uygulanan 0-18 yaş Aile Eğitim Programı’nın etkili ve verimli olmasından yola çıkılarak, engelli öğrencilerin ailelerine yönelik bir program ihtiyacı olduğu düşünülmüştür.

Mevcut durumdan hareketle; Mevlana Kalkınma Ajansı(MEVKA) Teknik Destek Kapsamında Haziran 2015’te «Konya’da Engelli Öğrencilerin Ailelerinin Çocuk Eğitiminde Yaşadıkları Zorlukların Araştırılması Projesi» gerçekleşmiştir. Proje sonuçlarına göre engelli öğrenci ailelerinin aile eğitim programında hangi konulara ihtiyaç duydukları belirlenmiş, bu ihtiyaçlar doğrultusunda engelli öğrenci aile eğitim programı olan « FEPDIS / EAP » ortaya çıkmıştır.

Engelli öğrencilerin ailelerinin çocuk eğitimiyle ilgili yaşadıkları zorluklara çözüm üretmesi, yaygın eğitim yoluyla ailelerin, aile eğitimden faydalanması, eğitimcilerin uygulayabilecekleri standart kültürlerarası bütünleşik ve yenilikçi bir eğitim programına sahip olabilmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

Proje kapsamında, her ülkede; literatür taramaları, anket uygulamaları yapılacak. Yapılan çalışmaların sonuçlarına bağlı olarak; Bütünleşik Kültürlerarası Yenilikçi Aile Eğitim Programı Modülleri geliştirilecektir.